Klášterní zahrada na Jiráskově náměstí během Víkendu otevřených zahrad přilákala tisíce návštěvníků. Čekal je kardinál Duka i swingový večer.

25. 07. 2016

Víkend otevřených zahrad se již v zahradě dominikánského kláštera stal tradicí, letošní ročník však byl v mnohém výjimečný. Nejen pestrý program, ale i slunečné počasí, přilákaly téměř 3 000 lidí. Na své si přišli milovníci historie, bylinek, hudby i tance. Víkend po sobě zanechal kromě příjemných vzpomínek v myslích návštěvníků i hmotnou upomínku – čerstvě dokončenou a kardinálem Dominikem Dukou vysvěcenou sochu Panny Marie Naslouchající, která po 113 letech zaplní prázdnou niku na fasádě kláštera. Slavnost společně uspořádaly Masarykova základní škola, Klášter dominikánů Plzeň a spolek Pěstuj prostor za podpory MO Plzeň 2 – Slovany a Nadace Proměny Karla Komárka.

Fotografie z akce

Čtvrtý ročník akce, která se tentokrát rozšířila i za zdi zahrady, se konal v rámci rozsáhlého projektu Obnova Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni. Jeho cílem je vedle fyzické proměny veřejných prostranství i oživení místního komunitního a kulturního života. Akce byla slavnostně zahájena představiteli města a zástupci partnerů spolupracujících na obnově. „Když se před lety žáci naší školy přihlásili do projektu Kreativní demokratická škola: Pěstuj prostor s návrhem na zpřístupnění Klášterní zahrady veřejnosti, nikdo z nás opravdu netušil, že tento nápad pomůže iniciovat rekonstrukci celého náměstí v hodnotě 110 mil korun,“ usmívá se ředitel Masarykovy základní školy Antonín Herrmann.

Následovala vernisáž a komentovaná prohlídka velkoplošné výstavy Paměť umístěné před budovou kláštera. Studenti Církevního gymnázia a Masarykovy základní školy pod vedením Heleny Dientsbierové Šimicové veřejnosti představili tento dlouhodobý projekt, v rámci kterého dokumentují historii náměstí. U příležitosti slavnostního víkendu si pro návštěvníky připravili sérii vzdělávacích her a kvízů. Výstava vzbudila velký ohlas nejen mezi pamětníky. Někteří z nich hýřili vzpomínkami – třeba na návštěvu cirkusu, kdy si akrobatka natáhla lano z kostelní věže a procházela se po něm nad náměstím. Výstavu si zájemci mohou prohlédnout až do podzimu.

Zlatým hřebem dopoledního programu bylo odhalení sochy Panny Marie Naslouchající. Dílo vytvořila Adéla Kristejnová, studentka Fakulty designu a umění ZČU, která je zároveň bývalou žákyní Masarykovy základní školy. Socha bude umístěna do niky ve fasádě kláštera, jež zůstala nevyužita od doby založení kláštera, tedy po 113 let. Pannu Marii během slavnosti vysvětil vzácný host kardinál Dominik Duka – za přítomnosti biskupa Františka Radkovského a převora kláštera Vojtěcha Soudského.

Další část dne se odehrála již ve světštějším duchu. Vystoupení dětského pěveckého sboru Beránci doprovodila klatovská ska-funková kapela Třískáč. Nejen milovníky bylinek zaujala komentovaná procházka zahradou a přednáška RNDr. Chocholouškové. Svým poutavým výkladem plným příběhů z profesního i osobního života zaujala i ty, kteří sotva rozeznají pampelišku od sedmikrásky. Večer byl věnován hudbě a tanci. Na svou rodnou půdu se po čtyřech letech vrátila Štěpánka Balcarová – průkopnice originální české jazzové tvorby, držitelka prestižního ocenění Anděl – která spolu se svým triem publikum potěšila hladivými jazzovými tóny. Na pozadí netradičně komponovaného osvětlení pak v Klášterní zahradě zavládla taneční atmosféra. Pod vedením lektorů ze Swing Kiss se účastníci naučili základní swingové kroky a za doprovodu kapely The Dixie Hot Licks a DJ Jakuba Ivanovského tančili až do půlnoci.

V neděli se konala repríza žákovského projektu včetně „pátrací hry“ z dílny Církevního gymnázia, která návštěvníky postupně zasvěcovala do starého příběhu dívky, jež na náměstí tragicky zahynula. Příjemnou sváteční atmosféru do zahrady přinesly tóny jazzového kvartetu Kláry Heřmanové. Po celý víkend si mohli účastníci také prohlédnout a zakoupit léčivé rostliny z Kotvičníkové farmy nebo ochutnat bylinný čaj od žáků Masarykovy základní školy. Byliny vlastnoručně pěstují ve školní části Klášterní zahrady, kterou vybudovali za podpory Nadačního fondu Zelený Poklad. Akci také doprovodila výstava žákovských fotografií a výtvarných děl studentů SSUPŠ Zámeček.

„Jiráskovo náměstí teď čeká vyhodnocení druhého kola architektonické soutěže a představení jejích výsledků veřejnosti, které proběhne na podzim tohoto roku. Desátého září se také mohou lidé těšit na další kulturní akci – tentokrát pořádanou spíše ve sportovně-herním duchu – nazvanou Jiráskovo náměstí žije“, shrnuje další pokračování projektu Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor.

—————————

Informace k projektu Obnova Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni:
v dalších článcích na portálu prostor.plzne.cz
na webu Nadace Proměny Karla Komárka
v projektových zpravodajích



Přidat komentář

Váš komentář*
Jméno*
Email* (nebude zveřejněn)
Webové stránky


* povinné údaje