Den otevřených dveří pro pamětníky Masarykovy základní školy Plzeň

12. 10. 2022

Masarykova základní škola otevře své dveře pamětníkům ve státní svátek 28. října

Tento školní rok je pro Masarykovu základní školu na Jiráskově náměstí v Plzni více než významným. Právě před sto lety byla totiž škola slavnostně otevřena, výuka zde začala přesně 1. února 1923. Za zmínku stojí, že u položení základního kamene 2. října 1921 byl osobně přítomen i prezident T. G. Masaryk, který vyhověl žádosti obce, aby škola mohla nést jeho jméno.

Budova Masarykovy základní školy byla postavena v letech 1921–1923 podle návrhu Ing. arch. Hanuše Zápala, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů první poloviny 20. století. Původně byla rozdělena na chlapeckou a dívčí část, a ačkoli do dnešních dnů změnila svoji vnější podobu jen nepatrně, svým vnitřním vybavením a potřebnými úpravami se stala školou moderního typu. Kvůli svým architektonickým kvalitám byla dokonce v roce 2003 zařazena mezi nemovité kulturní památky.

„Naši předchůdci, tedy kolegové, v naší škole učili děti v průběhu válek, ekonomických zvratů, střídání politických režimů, zkrátka v časech dobrých i zlých. Protože si jejich odkazu a práce velmi vážíme, rádi bychom toto jubileum přiblížili nejen našim žákům, ale i rodičům a širší veřejnosti. Proto budeme celý školní rok pořádat řadu akcí, o kterých se veřejnost určitě dozví včas, prostřednictvím webových stránek naší školy,“ říká ředitel školy PaedDr. Antonín Herrmann.

První akcí pro veřejnost bude Den otevřených dveří, který se uskuteční 28. října v rámci oslav vzniku České republiky. Je určený především pamětníkům, lidem, kteří Masarykovou základní školou prošli a chtějí si zavzpomínat nebo se s námi o své vzpomínky i podělit. „Budeme rádi, když s sebou přinesou i své hmotné vzpomínky, tedy své staré žákovské knížky, vysvědčení, fotky, sešity, učebnice a podobně. Školu si budou moci prohlédnout v čase 10:00-16:00 hodin. Těšíme se na každého pamětníka,“ zve ředitel školy. Součástí akce jsou také komentované prohlídky s Mgr. Ing. arch. Petrem Klímou, a to od 14:00 hodin prohlídka Budova a její příběh a od 14:45 Budova a její okolí.

„Pokud byste rádi naši školu během Dne otevřených dveří navštívili, dejte nám o tom prosím vědět prostřednictvím formuláře na našich webových stránkách www.masarykovazs.cz,“ uvádí pedagožka a organizátorka akce Mgr. Zdeňka Ouřadová. Na komentované prohlídky s Mgr. Ing. arch. Petrem Klímou je třeba zakoupit samostatnou vstupenku na stránkách www.plzenskavstupenka.cz.

Vážení rodiče, milí žáci a přátelé školy,

Navzdory neveselé době máme důvod k oslavám – naše školní budova završí v příštím roce sté jubileum své služby veřejnosti v přípravě dětí pro jejich budoucí život. Sto let je dlouhý čas a vzdělávání v naší budově plynulo navzdory všemu, co se odehrávalo kolem jejích zdí.

Naši předchůdci – kolegové, vzdělávali v průběhu válek, ekonomických zvratů, střídání politických režimů. Jinak řečeno, v časech dobrých i časech zlých.

Jejich odkazu a práce si velmi vážíme, a proto bychom rádi přiblížili toto jubileum našim žákům, Vám rodičům i širší veřejnosti řadou akcí, o kterých budete včas informováni, a které, jak doufáme, zas jinak zpestří nacházející školní rok.

Ať už nás tedy budoucnost straší čímkoli, nedejme si vzít jednu čistou radost: Záminku k oslavě.

Jste zváni!

zdroj: Masarykova základní škola PlzeňPřidat komentář

Váš komentář*
Jméno*
Email* (nebude zveřejněn)
Webové stránky


* povinné údaje