Loutkové Slovany oživily Jiráskovo náměstí. Tisíce lidí si užily celodenní program. Začala tím Skupova Plzeň

06. 06. 2022

V deset hodin v sobotu 4. června vyšel od Bazénu Slovany průvod několika stovek lidí vedený velkou loutkou ve tvaru ryby a chůdaři uskupení V.O.S.A Theatre. Po půl hodině dorazil na Jiráskovo náměstí na Slovanech, kde byly připraveny dvě scény, na kterých se do večera vystřídalo šest souborů s loutkovými představeními. Program vyvrcholil projekcí Starých pověstí českých v klášterní zahradě. Podle organizátorů si program na Jiráskově náměstí užily tisíce lidí, dnem provedl Petr Borovský z Divadla ALFA. Akci pořádalo město Plzeň společně s Nadací Proměny Karla Komárka, Městským obvodem Plzeň 2 – Slovany a Divadlem ALFA. Nejedná se o jedinou červnovou akci věnovanou loutkářství v Plzni. Od 4. do 12. června Plzeň hostí 34. ročník Mezinárodního festivalu alternativního a loutkového divadla Skupova Plze%n a po celý červen je k vidění výstava Plzeň loutkářská ve Smetanových sadech.

Program na Jiráskově náměstí zahájila za město Plzeň radní pro oblast prezentace a marketingu Veronika Jilichová Nová: „Tento hezký prostor ve druhém městském obvodě se promění. Děkujeme Nadaci Proměny Karla Komárka, která se společně s městem na obnově náměstí podílí. Loutka, která za chvíli ožije, je velmi podobná veřejnému prostoru, který my jsme dokázali nyní zživotnit. A vidíte, jak jindy tiché a klidné náměstí s prázdnými trávníky a plné aut se najednou umí proměnit v něco, co žije, co je pěkné a co si můžeme užít.“

„Celý červen bude v Plzni patřit loutkářství, protože si tento rok připomínáme především dva naše významné loutkáře – Josefa Skupu a Jiřího Trnku. Otevřeli jsme u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje výstavu, která se věnuje právě tomuto fenoménu a bude k vidění celý měsíc, a především nás čeká 34. ročník mezinárodního festivalu Skupova Plzeň. Přeji vám, abyste si dnešek užili,“ doplnila Eliška Bartáková, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí. Na Skupovu Plzeň osobně pozval ředitel Divadla ALFA a Skupovy Plzně Jakub Hora.

Od 11 hodin program nabídl divákům hru Aladinova kouzelná lampa Dřevěného divadla, plzeňské Loutkové divadlo V Boudě s Kašpárkovým varieté či japonské Theatro Minomushi s představením Jak silák Iwami Jutaro porazil sněžného obra Hi-Hi. Den vyvrcholil představením slavných Tří mušketýrů Divadla ALFA. Program uzavřela projekce Trnkových Starých pověstí českých v klášterní zahradě. Po celý den probíhaly v prostoru před kostelem na Jiráskově náměstí dílny pro děti. V dílnách Báry Hubené či Muzea loutek si zájemci vyrobili loutku, nechyběla ani dílna Animánie. Lidé se také mohli vydat na komentované prohlídky kostela. Vstup na akci byl zdarma.

Chystaná obnova Jirásková náměstí byla představena ve stanu Nadace Proměny Karla Komárka. „Účast naší nadace na festivalu Loutkové Slovany přirozeně vyvěrá z činnosti, kterou v souvislosti s obnovou Jiráskova náměstí vykonáváme už od roku 2015, kdy Plzeň v konkurenci 32 měst uspěla se žádostí o 25milionový grant v programu parky. Od té doby pravidelně zapojujeme veřejnost i další lidi do dění na náměstí a v klášterní zahradě. Naším cílem je, aby se prostor stal oblíbeným místem trávení času nejen pro obyvatele Slovan, ale celé Plzně,“ řekla ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková Melingerová.

Červnové akce na Jiráskově náměstí

Loutkové Slovany nejsou jedinou akcí, která se koná v červnu na Jiráskově náměstí. O víkendu (11. a 12. června) zve Masarykova základní škola Plzeň a Klášter dominikánů na Víkend otevřených zahrad. Ve čtvrtek 9. června se bude na Jiráskově náměstí sportovat. Akademie nadání připravila sportovně zábavné odpoledne pro děti, teenagery i dospělé Olympiáda na Jiráskově náměstí. Více o akcích: https://jiraskovonamesti.plzen.eu/akce.

Fotogalerie: https://jiraskovonamesti.plzen.eu/galerie/78 

Text: Adriana JarošováPřidat komentář

Váš komentář*
Jméno*
Email* (nebude zveřejněn)
Webové stránky


* povinné údaje