Plzeň 28. října oslaví vznik republiky, část programu se uskuteční na Jiráskově náměstí

08. 10. 2021

Na čtyřicet atraktivních plzeňských míst se stane 28. října součástí Plzeňských oslav vzniku republiky. Nabídku neobvykle strávit slavnostní den v řadě mimořádně výhodně zpřístupněných míst, muzeí, galerií, kulturních a sportovních institucí nebo zahrad, mnohde se zajímavým speciálním programem, budou mít Plzeňané letos popatnácté. Připraveny jsou prohlídky s průvodcem, sousedské procházky, okružní jízdy historickými vozy nebo tradiční festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Mimořádně tento den ožije workshopy pro děti, filmy a vzpomínkami Jiráskovo náměstí. Součástí programu je rovněž nově připravená stezka Z Hamburku na Petrohrad seznamující účastníky s historií této čtvrti, která se začala psát v 70. letech předminulého století.

„K oslavě vzniku samostatného Československa zveme nejen obyvatele našeho města, ale i návštěvníky z blízkého okolí. Mám radost, že tuto tradici držíme již od roku 2006. Historické památky, muzea a další zajímavá místa se lidem 28. října otevřou za symbolických 28 korun nebo zdarma,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Prohlídky s průvodcem a divadlo

Prohlídky s průvodcem nabídne například Měšťanská beseda, Velké divadlo, Nová scéna, Centrum Johan sídlící v revitalizované kulturní památce Moving Station, Korandův sbor Českobratrské církve evangelické nebo běžně nepřístupné Loosovy interiéry v domech na Klatovské 19 a Plachého 6. K celodenní akci se připojí Divadlo J. K. Tyla s nabídkou čtyř svých inscenací za pro tento slavnostní den tradiční dvacetiosmikorunové vstupné. Své dveře také otevřou například spalovna v Chotíkově nebo Bohemia Sekt ve Starém Plzenci.

Sportoviště i procházky

Sportovně založení účastníci mohou zavítat na dopolední plavání v bazénu na Slovanech i na Lochotíně a na parkourový workshop, který připravilo Krašovská Aktivity centrum. Sousedské procházky Skrytého města se tentokrát s průvodcem Petrem Klímou zaměří na Staré a nové centrum, záchranu Mikulášského hřbitova okomentuje oblíbená průvodkyně a architektka Anna Hostičková.

Stezka Z Hamburku na Petrohrad

Do programu je zařazena od začátku října otevřená tříkilometrová stezka Z Hamburku na Petrohrad, která upozorňuje na důležitá místa, události a osobnosti slovanské části Petrohrad. Stezku doprovází na všech jejích dvanácti zastaveních zajímavá soutěž pro děti s drobnou odměnou, pokud odevzdají odpověď na alespoň deset otázek uvedených na hrací kartě. Tu je možné si vyzvednout v informačním centru na Palubě Hamburk. 

DEPO2015

Areál DEPO2015 bude po celý den lákat nejen na festival pouličního jídla, ale i na aktuální výstavy Panu učiteli s láskou a Quattro formi.

Okružní jízdy historickými vozy

Rozmanitou programovou nabídku doplňují okružní jízdy zástupců historických vozů dopravních podniků, trolejbus Škoda 9 Tr a autobus ŠKODA 706 RTO. Jezdit budou od 11:00 do 16:00 hodin.

Celý den na Jiráskově náměstí

Součástí programu od 10:00 do 16:00 hodin jsou nově celodenní aktivity na Jiráskově náměstí organizované Nadací Proměny Karla Komárka a Pamětí národa, které připomenou formou debat, vzpomínek pamětníků, filmů a workshopů pro děti jeho minulost a dají nahlédnout do budoucnosti spočívající v již připravené obnově současného neutěšeného stavu.

Vzpomínkové setkání a ohňostroj

Bohatý celodenní program zakončí vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka s následným ohňostrojem na náměstí Republiky. Vzpomínkové setkání se uskuteční v 17:00 hodin, ohňostroj je naplánován v 18:30 hodin.

Vstupenky a přehled

Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici v programu oslav (pod článkem). Rezervaci a prodej vstupenek s omezením počtu maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo umožnily od 4. října v 9 hodin portál www.plzenskavstupenka.cz a Turistické informační centrum města Plzně na náměstí Republiky 41. U některých subjektů, jako je například Divadlo J. K. Tyla, Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí, je nutné si vstupenky pořídit buď prostřednictvím jejich prodejních webů nebo na pokladnách.

Text: Eva BarborkováPřidat komentář

Váš komentář*
Jméno*
Email* (nebude zveřejněn)
Webové stránky


* povinné údaje